کارآفرینی سیستم دزدگیر خودرو

کارآفرینی سیستم دزدگیر خودرو

… دانلود …

کارآفرینی سیستم دزدگیر خودرو دارای 101 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد کارآفرینی سیستم دزدگیر خودرو کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

محصولی كه در این طرح جهت بررسی های فنی و اقتصادی مورد مطالعه قرار می گیرد سیستم دزدگیر خودرو نام دارد كه در خودروهای سواری به منظور افزایش ضریب حفاظتی در مقابل سرقت از آن استفاده به عمل می آید. نحوه تولید محصول درداخل واحد، با توجه به ماهیت اجزاء تشكیل دهنده آن كه غالباً در برگیرنده قطعات الكترونیكی می باشد، بر مبنای طراحی – مونتاژ برنامه ریزی خواهد شد. همچنین تجهیزات تولیدی در برگیرنده امكانات ساده مونتاژ و كنترل كیفیت توام با آن خواهد بود.
حجم تولید سالیانه محصول با توجه به بررسی بازار تقاضای آن جهت تأمین از نیاز داخلی، به میزان 50000 دستگاه در نظر گرفته شده و مواد اولیه مصرفی اصلی كه شامل اجزاء الكترونیكی و برقی می باشد، در عین حال خارجی بودن، از بازار قطعات در داخل قابل تهیه خواهد بود و نیز قطعات تزئینی مانند قاب برد اصلی و … براساس سفارش، از تولید كنندگان داخلی قابل تأمین می باشد.
در ادامه جدول 1-1 به طور خلاصه به ویژگیهای سرمایه گذاری و اقتصادی طرح پرداخته است.

جدول 1-1 جمع بندی مشخصات اصلی طرح تولید دزدگیر خودرو

1-1 مشخصه طرح
ظرفیت تولید سالیانه:
نام محصول ظرفیت واحد

6-1 دستگاهها و تجهیزات خط تولید:
بخش داخلی: %0/100 (4/58 میلیون ریال)
بخش خارجی: %0/0 (0 هزار دلار)
دزدگیر خودرو 50000 عدد زمین و ساختمانها:
مساحت زمین: 1000 متر مربع
سطح زیربنا: 417 متر مربع
سالن تولید: 120 متر مربع
انبار: 65 متر مربع
تاسیسات و تعمیرگاه: 37 متر مربع
اداری، رفاهی: 195 متر مربع
فضای باز: 0 متر مربع

2-1 شاخصهای عملیاتی
تعداد روز كاری: 270 روز
تعداد نوبت كاری: 2
زمان هر نوبت كاری: 8 ساعت

7-1

3-1 درصد تامین مواد اولیه
داخلی: % 100 (4/2871 میلیون ریال)
خارجی: % 0/0 (0 هزار دلار)

8-1
سرمایه گذاری:
دارائیهای ثابت: 4/846 میلیون ریال
سرمایه در گردش: 8/654 میلیون ریال
كل سرمایه گذاری: 2/1501 میلیون ریال
سرمایه گذاری مجری طرح: 4/864 میلیون ریال
وام كوتاه مدت: 8/523 میلیون ریال

4-1
تعداد كاركنان
مدیریت: 1 نفر
مهندس: 2 نفر
تكنسین: 2 نفر
كارگر ماهر: 14 نفر
كارگر ساده: 2 نفر
كل پرسنل: 29 نفر

9-1 هزینه های تولید:
هزینه های ثابت: 2/685 میلیون ریال
هزینه های متغیر: 1/3144 میلیون ریال
كل هزینه های سالیانه: 3/3829 میلیون ریال

5-1 تاسیسات عمومی:
برق مصرفی سالیانه واحد (مگاوات ساعت) 0/48
آب مصرفی سالیانه واحد (مترمكعب): 0/1323
سوخت مصرفی سالیانه واحد:
گاز طبیعی (هزار متر مكعب): 0/0
گازوئیل (مترمكعب): 3/21
بنزین (مترمكعب): 2/16
برج خنك كننده (متر مكعب / ساعت): 0/0
تصفیه شیمیایی آب (متر مكعب / ساعت): 0/0
دیگ بخار (تن ساعت): 0/0
هوای فشرده: ندارد
باسكول: ندارد
تصفیه پساب: فاضلاب انسانی
اطفاء حریق: تعداد 5 كپسول آتش نشانی

10-1

شاخصهای اقتصادی طرح:
نرخ بازده داخلی طرح 7/26%
درصد ارزش افزوده بر مبنای هزینه تولید 3/31%
درصد سهم منابع داخلی 0/100%
درصد تولید در نقسه سر به سر 0/62%
سالهای برگشت سرمایه 2 سال و 11 ماه
سرمایه گذاری ثابت سرانه (میلیون ریال) 2/29%
درصد كاركنان تولید به كل كاركنان 0/69%
نسبت سود و زیان ویژه به سرمایه نقدی 4/52%

مقدمه
هر محصول ویژگیها و مشخصات خاصی دارد كه پیش از هر گونه بررسی فنی، مالی و اقتصادی طرح، لازم است این خصوصیات به درستی شناخته شوند. شناخت صحیح مشخصات و انواع مختلف محصول، بدون تردید، راهنمای مناسبی جهت تصمیم گیریهای لازم در انتخاب روش و عملیات تولید و محاسبات بعدی مورد نیاز خواهد بود.
در این ارتباط یكی از مؤثرترین روشهای قابل استفاده، به كارگیری استانداردهای مدون ملی و جهانی هر یك از محصولات می باشد. علاوه بر این جهت بررسی بازار لازم است تا شماره تعرفه گمركی (نامگذاری بروكسل) محصولات نیز مشخص گردد تا درباره روند واردات و صادرات محصول و مقررات آن شناخت لازم حاصل شود.
2-1 تعریف، ویژگیها و مشخصات فنی محصول
در این بخش نام و كاربرد، طبقه بندی، مشخصات فنی، بسته بندی، شماره تعرفه گمركی و استانداردهای محصول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
1-1-2 نام و كاربرد محصول
نام محصول دزدگیر خودرو كاربرد آن به عنوان وسیله ای هوشمند جهت پیشگیری از سرقت خودرو از طریق اعلام صدا توسط آژیر مخصوص یا بوق می باشد.
2-1-2 طبقه بندی محصول
به طور كلی طبقه بندی دزدگیرها براساس راه اندازی آن قابل تفكیك می باشد كه از آن جمله سیستمهای عملكردی كلید فشاری، سنسور مغناطیسی، سنسور نوری و نیز سنسورهای ارتعاشی یا ضربه ای قابل ذكر خواهند بود كه سیستم مورد نظر در این طرح شامل واحد مركزی و فرمان كنترل از راه دور جهت كاربری در نوع ارتعاشی (ضربه ای) می باشد.
3-1-2 مشخصات فنی محصول
سیستم دزدگیر مورد نظر دراین طرح از نوع حساس در مقابل لرزش یا ضربه می باشد كه در اثر تحریك شدن درب از طریق پمپهای عمل كننده درب باز كن فعال می گردد و دارای ویژگیهای ذیل می باشد:
– برق مصرفی DC12V
– مكانیزم عملكرد الكترونیكی
– فرمان كنترل از راه دور جهت فعال یا غیرفعال نمودن سیستم
4-1-2 بسته بندی محصول
این محصول به صورت تك واحدی در جعبه مقوایی به ابعاد 20×15×5 سانتیمتر با بستر داخلی از جنس یونولیت جهت محافظت از صدمات ناشی از ضربه و خطر سقوط درحمل و نقل و انبار محصول به بازار عرضه می گردد.
5-1-2 شماره تعرفه گمركی و مجوزهای لازم
در داد و ستدهای بین المللی جهت كد بندی كالاها امر صادرات و واردات و تعیین حقوق گمركی و سود بازرگانی، بیشتر از دو نوع طبقه بندی استفاده می شود. یكی از این طبقه بندیها نام گذاری بروكسل و دیگری طبقه بندی مركز استاندارد تجارت بین المللی می باشد.
روش طبقه بندی مورد استفاده در بازرگانی خارجی ایران، طبقه بندی بروكسل است كه بنابر نیازها و كاربردهای خاص موجود، بعضاً تقسیم بندیهای بیشتری در زیر تعرفه ها انجام گرفته است.
در جدول (1-2) شماره تعرفه گمركی، كد سیستم هماهنگ شده (زیر تعرفه)، نوع كالا، حقوق گمركی، سود بازرگانی و شرایط ورود محصول درج گردیده است.
جدول (1-2)
شماره تعرفه كد سیستم هماهنگ شده نوع كالا حقوق گمركی سود بازرگانی شرایط ورود
12/85 30/8512 دستگاههای علامت دادن سمعی 10 105 12

ورود این كالا موكول به موافقت وزارت خانه های بازرگانی و صنایع و معادن می باشد.
6-1-2 استاندراد محصول
با مراجعه به استانداردهای ملی و جهانی، در ارتباط با این محصول استانداردی یافت نگردید. لیكن به دلیل لزوم وجود قابلیت های خاص عملكردی، قطعاتی همچون سنسورها و مجموعه محصول، استانداردهای كارخانه ای توسط تولید كنندگان، متناسب با ویژگیهای هر محصول تدوین و ارزیابی كیفی لازم به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.
2-2 كالای قابل جانشین
كالای قابل جایگزین این محصول علاوه بر انواع دیگر آن، قفلهای مكانیكی مخصوص پدال یا فرمان خودرو می باشد. لیكن به لحاظ امكان استفاده توام از این سیستم در باز و بستن ضامن درب ها از راه دور كه نهایتاً منجر به سهولت كاربری و سرعت عمل بالای آن گردیده، فرهنگ مصرف آن در بازار تقاضای قطعات جانبی و تزئینی خودرو از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.

3-2 بررسی بازار و قیمت فروش
بررسی امكان فروش برای محصول تولید شده در هر واحد جدید صنعتی می تواند عامل بسیار موثری در ارزیابی موقعیت اقتصادی و آینده این گونه واحدها باشد. در این ارتباط با در نظر گرفتن ویژگیهای خاص هر صنعت، وضعیت تولید داخلی و میزان مصارف و نیازهای داخلی (برمنبای انواع كاربرد محصول) مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و با تعیین میزان كمبود تولید داخلی محصول، باید سهم قابل كسب بازار برای واحدهای جدید ارزیابی گردد.
از سوی دیگر ویژگیهای خاص هر صنعت، ممكن است امكانات ویژه ای را برای فروش و بازاریابی محصولات آن فراهم آورد كه در هر مورد باید به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.
در این قسمت مسائل فوق الذكر در ارتباط با امكانات فروش محصول جهت ارزیابی نهایی شاخصهای اقتصادی واحد مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و قیمت فروش محصول مشابه بر مبنای نرخهای رسمی بازار ارائه خواهد گردید.
1-3-2 بررسی روند مصرف
با در نظر گرفتن آمار تولید خودروهای داخلی كه سالانه رقمی نزدیك به 000/400 دستگاه را شامل می گردد و نیز استقبال روزافزون دارندگان خودرو از اینگونه محصولات كه در بررسی های به عمل آمده از مراكز توزیع و فروش حجم تقاضای انواع دزدگیر خودرو بالغ بر 000/300 دستگاه را دربر می گیرد. برآورد آتی نیاز به این محصول، از رشد چشمگیری برخوردار خواهد بود.

2-3-2 بررسی روند واردات و صادرات
بر اساس آمارهای منتشره از سوی گمركات كشور تاكنون صادراتی در این خصوص صورت نگرفته است. لیكن میانگین آمار واردات كالا طی سالهای اخیر بیانگر واردات حجم انبوهی از محصولات خارجی است كه از كشورهای امارات، ژاپن،‌ تایوان و آلمان و … به ایران ارسال شده اند و رقمی بالغ بر 000/200 دستگاه را شامل می گردد كه رقم واقعی واردات با عنایت به ورود كالاهای همراه مسافر، بیش از این مقدار برآورد می گردد.
3-3-2 بررسی قیمت فروش
پارامترهای مختلفی بر قیمت محصول موثر خواهند بود كه برخی از پارامترهای مهم در ذیل شرح داده شده است:
1- قیمت مواد اولیه مصرفی كه یكی از مهمترین هزینه های متغیر تولید می باشد و نقش عمده ای را در تعیین قیمت تمام شده محصول دارد.
2- منطقه جغرافیایی احداث واحد به خصوص از لحاظ دسترسی به منابع تامی مواد اولیه و كانونهای مصرف محصول، هزینه های مربوط را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
3- نوع تكنولوژی مورد استفاده از طریق تأثیر بر سرمایه گذاری، كیفیت محصول تولیدی و میزان ضایعات و … بر قیمت فروش محصول موثر خواهد بود.
4- هزینه نیروی انسانی مورد نیاز تاثیر مستقیم در هزینه های متغیر تولید و قیمت تمام شده محصول دارد.
5- ظرفیت تولید واحد بر روی قیمت فروش محصول موثر است، به این ترتیب كه افزایش ظرفیت تولید از طریق سرشكن نمودن هزینه های سربار باعث كاهش قیمت تمام شده محصول می گردد.
با توجه به نكات فوق، قیمت فروش محصول تولید شده علاوه بر اینكه می بایست هزینه های تولید را تامین نماید، باید در حدی باشد كه بتوان سهمی از بازار را به دست آورد.
همچنین در صورتی كه صادرات محصول تولیدی نیز مدنظر قرار گیرد، قیمت گذاری باید به نحوی باشد كه رقابت با تولید كنندگان خارجی امكان پذیر باشد.
در مطالعه به عمل آمده از بازار فروش داخلی محصولات مشابه، میانگین قیمت هر دستگاه دزدگیر خودرو از نوع الكترونیكی كنترل از راه دور 000/320 ریال می باشد.

نتیجه گیری
با توجه به حجم انبوه استقبال بازار مصرف محصول، امكان تهیه قطعات و اجزاء آن در داخل كشور، عدم نیاز به تكنولوژی پیچیده در مونتاژ و نیز امكان بهره گیری از نیروهای متخصص داخلی، احداث چنین واحدی از لحاظ روابط عرضه و تقاضا كاملاً منطقی و توجیه پذیر می باشد.
مقدمه
طراحی و احداث صنایع نیازمند شناخت مبانی تئوری و برخورداری از دیدگاههای تجربی و عملی متناسب با شرایط اقتصادی و فرهنگی حاكم و دانش فنی موجود جامعه، به منظور نیل به اهداف تولید می باشد.
بررسی امكان احداث واحد از حیث نحوه تأمین مواداولیه، تعیین میزان سرمایه گذاری، تطابق تكنولوژی صنعت مورد نظر بامیزان تخصصها و مهارتهای بالقوه و بالفعل موجود در كشور و … مطالعات هماهنگ و چند جانبه ای اقتصادی، فنی، اقلیمی و جغرافیایی را ایجاب می نماید.
مطالعات فنی ایجاد صنایع، مجموعه ای از تحقیقات در خصوص ماهیت مواد و محصولات، شناخت فرآیندهای مختلف تولید و تكنولوژی موجود و بررسی سیستمها، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز می باشد. این بررسیها در راستای نیل به هدف توسعه، تولید و افزایش كیفیت محصولات تولیدی صورت می گیرد كه با بهبود بافت فنی واحدهای جدید التأسیس در داخل كشور، پاسخگویی به نیاز بازار و رقابت با سایر تولیدكنندگان جهانی را امكان پذیر می سازد.
در بررسی های فنی ابتدا روشهای مختلف تولید محصول مورد مطالعه قرار می گیرد و پس از بررسیهای لازم مناسبترین تكنولوژی كه با فرهنگ كاری و توانائیهای بالقوه صنعت تناسب داشته باشد، انتخاب می گردد.
با انتخاب مناسب ترین روش تولید هر محصول می توان دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز را براساس فرآیند منتخب، انتخاب نمود.
در این فصل، علاوه بر تشریح فرآیندهای مختلف تولید و انتخاب مناسب ترین فرآیند، كنترل كیفیت واحد تولیدی شرح داده خواهد شد. سپس ظرفیت و برنامه تولید براساس بررسی بازار تعیین می گردد و بر این اساس كاربرد و میزان مواد اولیه مورد نیاز و تعداد و نحوه عملكرد دستگاههای موجود در خط تولید شرح داده خواهد شد و پس از تعیین طرح استقرار ماشین آلات و جریان مواد، تأسیسات زیربنائی مورد نیاز جهت انجام و ادامه فعالیتهای تولیدی واحد مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه براساس اصول مهندسی صنایع، نیروی انسانی مورد نیاز و مساحت بخشهای مختلف محاسبه می گردد و سپس نقشه جانمایی ساختمانهای تولیدی، اداری، رفاهی، بهداشتی و خدمات ترسیم می گردد. در خاتمه این فصل نیز برنامه زمان بندی طرح مورد توجه قرار گرفته است.
1-3 ارائه روشهای مختلف تولید
باتوجه به اجزاء و قطعات تشكیل دهنده محصول براساس جدول (1-3) می توان دریافت كه فعالیت در قالب واحد صنعتی كوچك جهت ساخت هیچكدام از اقلام مذكور منطقی به نظر نمی رسد. از این رو با لحاظ نمودن ماهیت عملكردی واحد بر مبنای طراحی – مونتاژ می توان توجیه منطقی و اقتصادی را در راستای تولید محصول به دست آورد. از سوی دیگر تنوع روشهای مونتاژ نیز قابل تعمق خواهد بود كه از آن جمله می توان به فرآیندهای دستی، نیمه اتوماتیك و تمام اتوماتیك اشاره نمود كه در این طرح به لحاظ محدودیت حجم تولید و اشتغال زایی نیروی انسانی از فرآیند دستی كه حجم سرمایه گذاری نسبتاً پایینی را كه به خود اختصاص می دهد به عنوان روش منتخب مونتاژ بهره گیری به عمل خواهد آمد.

جدول (1-3) فهرست اجزاء و قطعات محصول
ردیف نام قطعه مشخصات فنی تعداد در محصول
1 قاب سیستم مركزی از جنس ABS دو تكه به ابعاد cm5/12 × 5/7 ×5/2 و دارای دو پیچ خودكار 1 جفت
2 برد سیستم مركزی مدار چاپی متالیزه دورو به ابعاد cm7×5/9 با چاپ سبز 1
3 رله 15 آمپر 12 ولت DC به شكل مكعب 3
4 خازن c2 و c12 الكترولیت MF 220-25 ولت 2
5 خازن c1 250 MF-16V 1
6 خازن 47MF-16V 1
7 خازن 3.3MF-50V 1
8 دیود IN4003 10
9 مقاومت W 560
1
10 مقاومت W 82
1
11 ترانزیستور 78L05 1
12 IC PIC 16305Z
Sxo/sp 28 پایه 1
13 یوكت IC دارای 28پین 1
14 IC 8 پایه Motorola
93LC64B 1
15 IC 16 پایه Toshiba
TD62003AP 1
16 ترانزیستور B1412-Q1 1
17 سوكت ارتباطی به سیستم برق خودرو 11 پین 1
18 سوكت ارتباطی به سیستم برق خودرو 6 پین 1
19 سوكت ارتباطی به سیستم برق خودرو 3 پین 1
20 سوكت ارتباطی به سیستم برق خودرو 2 پین 1
21 مقاومت 5 پایه ARY 124G 015/0 گرم
22 مقاومت 8 پایه ARY 204G 1
23 مقاومت 8 پایه ARY 103G 1
24 مقاومت 8 پایه ARY 472G 1
25 مقاومت 6 پایه ARY 472G 1
26 مقاومت W 120K
1
27 مقاومت W 4.7K
2
28 مقاومت W 100K
4
29 مقاومت W 22K
2
30 مقاومت W 220K
1
31 مقاومت W 1K
2
32 مقاومت W 2.2K
4
33 مقاومت W 1.2K
2
34 مقاومت W 10K
3
35 مقاومت W 16K
1
36 ترانزیستور K6 1
37 مقاومت 30 K
1
38 مقاومت 15 K
1
39 مقاومت 4.3 K
1
40 قاب كنترل راه دور HC [KS ABS یك جفت قرینه به ابعاد 5/5×5/3×1 سانتیمتر و دارای صفحه كلید فشاری 4 تایی 1
41 برد كنترل فیبر مدار چاپی متالیزه دورو با چاپ سبز به ابعاد 5×3 سانتیمتر 1
42 پایه اتصال قطب های باتری از جنس فولاد فنر فرم دهی شده L شكل 2
43 میكروسوئیچ فشاری دو پایه 4
44 ترانزیستور 3C2929 1
45 IC RT 1762 AN 1
46 باتری قلمی كوچك 12V-A23 1
47 دیود نوری 3mm تك رنگ LED 1
48 مقاومت W 22
1
49 سلف سیم پیچ 1
50 مقاومت 3.3 K 1
51 مقاومت 100
1
52 مقاومت 100 K
1
53 مقاومت 4.7 K
1
54 جاسوئیچی حلقه فنر و زنجیر آبكاری شده 1

2-3 تشریح جامع فرآیند منتخب
در این بخش ابتدا مونتاژ قطعات به یكدیگر ارائه و سپس نمودار فرآیند عملیات و مونتاژ ترسیم خواهد شد قبل از آغاز فرآیند مونتاژ، قطعات تحت بررسی كیفی قرار گرفته و با قرار گرفتن در جعبه های كوچكی برروی میز مونتاژ آماده فرآیند خواهند شد.
در مرحله نخست مقاومتها پس از خم كردن پایه ها در محل خود قرار داده شده و توسط اپراتور به دقت لحیم كاری می شوند لازم به ذكر است محل مونتاژ هر یك از قطعات بر روی برد با حك شدن حروف مشخص ( به عنوان مثال جهت مقاومت با R و شماره اندیس قابل تفكیك می باشد و بر روی جعبه های حاوی قطعات مربوطه برچسبی با همان مشخصه الصاق) گردیده است.
سپس سوكت IC، 28 پین در محل خود قرار داده شده و پایه ها از ناحیه پشت مدار چاپی یك به یك تحت لحیم كاری قرار می گیرند. از آنجایی كه فاصله نسبتاً نزدیك به هم می باشند، استفاده از سیم لحیم كاری نازك و هویه قلمی ظریف الزامی است. همچنین در این مرحله icهای 16 و 8 پایه نیز روی برد مونتاژ خواهند شد. عملیات بعدی شامل مونتاژ ترانزیستورها و سپس به ترتیب، خازنها، رله، دیود و سوكت ارتباط دهنده به سیستم برق خودرو می باشد.
پس از انجام لحیمكاری اجزایی مانند مقاومتها، خازنها، دیود و ترانزیستور، مقداری از اضافه پایه كه از ناحیه پشت برد بیرون زده شده است توسط سیم چین قطع خواهد شد.
سپس مجموعه حاضر در داخل قاب پلاستیكی قرار گرفته و توسط دو پیچ خودكار دو كفه قاب كاملاً رویهم نشسته و محكم می شود.
در مرحله‌ بعد نیز جهت مونتاژ مجموعه كنترل از راه دور همانند روش فوق ابتدا مقاومتها در موقعیت خود مونتاژ و سپس به ترتیب IC، سف، دیود، ترانزیستور، میكروسوئیچ ها و پایه های اتصال قطب های باتری در محل مخصوص استقرار یافته و از ناحیه تماس پایه های آنها با برد عمل لحیمكاری صورت می گیرد. سپس مجموعه در فاصله خالی بین دو كفه قاب محكم می گردد. لازه به ذكر است باتری در داخل این مجموعه قرار داده نشده و به صورت آكبند در كنار مجموعه محصول داخل جعبه بسته بندی نهاده می شود. در پایان حلقه زنجیر جاسوئیچی در سوراخ قاب جا انداخته شده و پس از كنترل كیفیت نهایی و بسته بندی، محصول جهت انبارش موقت تا زمان ارسال به بازار فروش به انبار محصول انتقال خواهد یافت.

3-3بررسی ایستگاهها، مراحل و شیوه های كنترل كیفیت
رشد وتكامل صنایع جهان تاحدود زیادی مرهون رقابت بین واحدهای صنعتی می باشد. در این راستا هر واحد صنعتی با افزایش كیفیت محصولات خود، سعی در كسب سهم بیشتری از بازار را دارد و این روند به مرور زمان باعث بهبود كیفیت محصولات و در نتیجه رشد كیفی جوامع صنعتی شده است. كنترل كیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید، مطابق مشخصات فنی تعیین برای محصول انجام می گیرد. این عملیات سبب می گردد تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب، از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده و قیمت تمام شده محصول كاهش یابد.
به طور كلی اهداف كنترل كیفیت را می توان به صورت زیر خلاصه كرد:
حفظ استانداردهای تعیین شده
تشخیص و بهبود محصولات خارج از استاندارد
ارزیابی كارآیی افراد واحدها
به عبارت دیگر می توان گفت كنترل كیفیت عبارت است از اطمینان از تهیه و تولید كالا و خدمات، بر طبق استانداردهای تعیین شده و بازرسی به عنوان یكی از اجزاء جدایی ناپذیر كنترل كیفیت به منظور شناخت عیوب و تهیه اطلاعات مورد نیاز برای سیستم كنترل كیفی در همه واحدهای صنعتی انجام می گیرد. مراحل بازرسی كلی با توجه به وضعیت هر صنعت به ترتیب ذیل می باشند:
1) در مرحله تحویل مواد اولیه
2) در مرحله آغاز تولید
3) قبل از آغاز عملیات پر هزینه
4) قبل از شروع عملیات غیر قابل بازگشت
5) پیش از آغاز عملیاتی كه سبب پوشیده شدن عیوب می گردد
6) در مرحله پایانی كار
هر یك از این مراحل بازرسی ممكن است در محل عملیات یا آزمایشگاه انجام گیرد.
در این واحد با توجه به ویژگیهای این صنعت، هر یك از مراحل ضروری كنترل كیفی و محل انجام این آزمایشها تعیین خواهد شد. مطابق آنچه گفته شد، كنترل كیفیت را باید در سه مرحله اعمال نمود.
1) كنترل كیفیت مواد اولیه
2) كنترل حین تولید
3) كنترل نهایی
كه هر یك از موارد فوق در زیر شرح داده می شود.
1) كنترل كیفیت مواد اولیه
بازرسی های كیفی این بخش شامل كنترل برده از جهت صحت مدار، موقعیت سوراخها و یكنواختی پوشش متالیزه، عدم وجود ترك و شكستگی بوده و نیز سایر قطعات الكترونیكی از لحاظ وضعیت ظاهری و بعضا به صورت نمونه برداری جهت تطابق با مشخصات فنی تحت آزمون قرار خواهند گرفت.
2) كنترل حین تولید
صحت موقعیت قرارگیری قطعات در محلهای تعیین شده بر روی برد، كیفیت لحیم كاری از جهت یكنواختی و عدم تداخل مدارها با یكدیگر از جمله مهمترین موارد قابل بررسی در این بخش می باشد كه راسا توسط اپراتورها مونتاژ مدنظر قرار می گیرد. همچنین در بعضی از موارد جهت ارزیابی عملكرد بخشی از مدار از تجهیزات كنترلی ویژه نظیر اسیلوسكوپ به عمل می آید.
3) كنترل نهایی
پس از پایان مراحل مونتاژ، تمامی محصولات از لحاظ عملكرد تحت كنترل قرار می گیرند. برای این منظور تجهیزات كنترلی سیستم شبیه ساز با پمپهای عمل كننده دربهای خودرو در نظر گرفته شده كه نحوه عملكرد محصول با اتصال سریع از طریق سوكت به سیستم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
4-3 تعیین ظرفیت، برنامه تولید و شرایط عملكرد واحد
انتخاب ظرفیت و برنامه تولید مناسب برای واحدهای صنعتی علاوه بر بهره برداری بهینه از سرمایه گذاری انجام شده، عاملی در جهت كسب بیشترین سود ممكن خواهد بود. نظر به این كه احداث واحدهای صنعتی مستلزم سرمایه گذاری اولیه ای است كه در بعضی موارد تقریباً ثالث است، لذا انتخاب ظرفیتهای خیلی كم، سودآوری طرح راغیرممكن می سازد. علاوه بر آن در صنایع كوچك و احداث آن فراتر می رود. لذا در این بخش با توجه به بررسی بازار، شناخت كانونهای مصرف، نیازهای داخلی، امكان صادرات و …، ظرفیت طرح با توجه به سودآوری ظرفیتیهای بالا و محدودیتهای صنایع كوچك و نیازهای مصرفی تعیین می گردد.
با در نظر گرفتن موارد فوق، ظرفیت این طرح، 50000 عدد دزدگیر خودرو در سال برآورد می گردد.
بدیهی است كه اكثر صنایع در سالهای اولیه احداث، دارای مشكلات فنی داخلی، مشكلات بازاریابی و ورود به صحنه رقابت می باشند. بنابراین راه اندازی طرح با ظرفیت اسمی غیرممكن می باشد.
براین اساس برنامه تولید پیشنهادی برای پنج سال اول راه اندازی به صورت جدول (2-3) می باشد.
جدول (2-3) درصد تولید نسبت به ظرفیت اسمی در پنج سال اول راه اندازی
سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
75 85 100 100 100

بالا بودن هزینه های متغیر تولید، مشكلات ناشی از مدیریت واحدهای چند شیفت و مشكلات فرهنگی اجتماعی ناشی از كوچك بودن واحدهای تولیدی مواردی هستند كه در تمایل به كاهش شیفتهای كاری مؤثرند. از سوی دگیر تمایل به استفاده زمانهای تلف شده در راه اندازی خط تولید از جمله مواردی هستند كه در افزایش شیفتهای كاری دخیل می باشند.
در این واحد با درنظر گرفتن چنین مواردی، دو شیفت كاری 8 ساعته در روز منظور می گردد. زمان مفید كار در هر شیفت كاری با توجه به بیكاریهای مجاز 5/7 ساعت می باشد.
تعداد روزهای كاری در سال با توجه به تعطیلات رسمی و تعطیلات فصلی رایج در این صنعت، 270 روز درنظر گرفته می شود.
5-3 معرفی مواد اولیه و قطعات خریدنی طرح و برآورد مصرف هر یك
در این بخش با توجه به مشخصات فنی محصول، مواد اولیه و قطعات مورد نیاز مصرفی معرفی و مشخصات فنی آنها بیان می گردد. سپس برای اختصار كلام، با توجه به ماهیت فرایند تولید و با توجه به توضیحات ارائه شده در بخش (2-3)، در قالب یك جدول، میزان مصرف هر یك از مواد معرفی شده برای تولید یك واحد محصول ذكر و براساس میزان ضایعات و ظرفیت تولید طرح، مقدار مصرف سالیانه محاسبه می گردد. همچنین با توجه به مشخصات فنی عنوان شده برای هر ماده نسبت به منبع تامین آنها تصمیم گیری می گردد. لازم به ذكر است كه در این بررسی از ذكر مواد و ملزومات غیر اصلی و كم مصرف كه دارای ارزش فنی و اقتصادی ناچیزی هستند، خودداری می گردد.
به همین منظور 5/3 درصد ارزش مواد مصرفی كارخانه به این اقلام اختصاص داده می شود.
1-5-3 معرفی مواد اولیه و قطعات خریدنی مورد نیاز طرح
جدول (3-3) مواد اولیه و قطعات خریدنی مصرفی واحد را معرفی می نماید:
جدول (3-3) برآورد مصرفی سالیانه مواد اولیه مورد نیاز واحد
6-3 دستگاهها و تجهیزات خط تولید
به كارگیری ماشین آلات و دستگاههای مناسب از اساسی ترین اركان طراحی واحدهای صنعتی می باشد، چرا كه انتخاب ماشین آلات مناسب می تواند در بهبود كیفیت محصول و بهینه سازی سرمایه گذاری نقش مؤثری داشته باشد. در این طرح به دلیل فرایند مونتاژ ماشین آلات خاصی مورد نیاز می باشد با این حال لوازم مورد نیاز در فرایند مونتاژ مورد نظر گرفته می شود:
پس از محاسبه تعداد دستگاهها و ماشین‌الات مورد نیاز، با توجه به چگونگی جریان تولید، نحوه استقرار ماشین آلات سالن تولید ارائه می گردد و نقشه جریان مواد روی آن نمایش داده می شود.
لازم به ذكر است كه در این برآورد ابزارآلات و قید و بستهای مورد نیاز كه دارای قیمت پائینی هستند، مورد بررسی قرار نمی گیرند و در بخش محاسبات مالی 5 درصد ارزش ماشین آلات اصلی به این موارد اختصاص می یابد.
1-6-3 معرفی تجهیزات و دستگاههای خط تولید
جدول (4-3) اطلاعات فنی هر یك از ماشین آلات مورد نیاز خط تولید را ارائه می نماید:
جدول (4-3) معرفی ماشین آلات و تجیهزات خط تولید
ردیف نام ماشین توضیحات
1 میز مونتاژ از این میز جهت مونتاژ قطعات استفاده می گردد كه میزی چوبی روكش شده به ابعاد 8×1 متر می باشد و دارای پریز برق، سیستم هود، هویه و انواع ابزاهایی نظیر سیم چین، قطع كش، سیم لخت كن و … و تجهیزات كنترل حین فرایند نظیر اسیلوسكوپ است.
2 میز كنترل و بسته بندی از این میز جهت مونتاژ نهایی، كنترل كیفیت نهایی و نیز بسته بندی محصول استفاده می گردد. این میز چوبی بوده و ابعاد آن 4×1 متر و مجهز به وسایل تست شبیه سازی شده دربهای خودرو می باشد.

2-6-3 نقشه‌ استقرار ماشین آلات
با توجه به فرآیند تولید محصولات و توالی عملیات مورد نیاز، لازم است روابط ماشین آلات بررسی شود و براساس این روابط، ماشینها دركارگاه مستقر شوند. با رعایت موارد فوق، طبق اصول مهندسی صنایع نقشه استقرار ماشین آلات طرح مطابق شكل (2-3) می باشد.
شكل (2-3) نقشه استقرار ماشین آلات طرح

3-6-3 نقشه جریان مواد
با توجه به روند تولید و توالی عملیات و نقشه استقرار ماشین آلات مطابق شكل (2-3)، نمودار جریان گردش مواد در سطح كارگاه درشكل (3-3) مشخص شده است. این نمودار جهت ارزیابی طرح استقرار تهیه شده و روانی جریان مواد در حد مطلوب روی آن قابل مشاهده است.

شكل (3-3) نقشه جریان مواد

7-3 تجهیزات و تأسیسات عمومی
هر واحد تولیدی علاوه بر دستگاههای اصلی تولید، جهت تكمیل یا بهبود كارآیی، نیاز به یك سری تجهیزات و تأسیسات جانبی نظیر آزمایشگاه، تعمیرگاه، تأسیسات آب، برق، سوخت و … دارد، انتخاب این موارد باید با توجه به شرایط منطقه ای، ویژگیهای فرآیند و محدودیتهای زیست محیطی انجام گیرد. تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز این طرح بر اساس موارد فوق، تشریح می گردد.
1-7-3 آزمایشگاه
به علت سادگی نسبی مشخصات محصول، آزمایشهای مورد نیاز به سهولت قابل انجام می باشند. بنابراین انجام آزمایشهای كیفی محصول نیاز به دستگاه یا تجهیزات خاصی نخواهد داشت. لذا به منظور كاهش سرمایه گذاری و هزینه های پرسنلی، آزمایشگاه مستقلی در طرح پیش بینی نمی شود و انجام امور آزمایشگاهی به واحد كنترل كیفی محصول محول می شود. به همین منظور پیش بینی فضا و پرسنل لازم در پخش سالن تولید و نیروی انسانی آن انجام می شود.
2-7-3 تعمیرگاه
به منظور انجام تعمیرات اولیه و اضطراری دستگاهها و تجهیزات واحد، تعمیرگاهی با امكانات محدود پیش بینی می گردد. این تعمیرگاه دارای امكانات زیر می باشد گیره و میز كارگاهی و انواع ابزارهای دستی و آچار، خاطر نشان می سازد در صورت نیاز به تعمیرات اساسی، از خدمات واحدهای فعال خارج از كارخانه بهره گیری خواهد شد.
3-7-3 تأسیسات برق
اساسی ترین و زیربنائی ترین تأسیسات هر واحد صنعتی، تأسیسات برق می باشد، زیرا تقریباً همه دستگاههای اصلی خط تولید نیاز به برق دارند. از طرفی نیروی برق، تأمین كننده انرژی مربوط به سایر تأسیسات و همچنین روشنایی كارخانه خواهد بود. به منظور بررسی تأسیسات برق مورد نیاز واحد، ابتداء مقدار برق مصرفی هر یك از بخشهای تولیدی، تأسیسات، محوطه و … برآورد می گردد، سپس تأسیسات مورد نیاز تأمین آن معرفی خواهد شد.
الف) برق مورد نیاز خط تولید
برق مصرفی خط تولید، بخش عمده ای از برق مورد نیاز كارخانه می باشد. در این بخش با توجه به نوع و كاتالوگ دستگاهها، حداكثر برق مورد نیاز هر دستگاه استخراج شده، در تعداد دستگاه ضرب می شود. مجموع این مقادیر مطابق جدول (5-3)، برق خط تولید را تشكیل می دهد.
جدول (5-3) برآورد برق مصرفی تولید
ردیف نام دستگاه برق مصرفی (KW) تعداد دستگاه جمع (KW)
1
2 میز مونتاژ
میز كنترل و بسته بندی 7
1 1
1 0/7
0/1
جمع كل برق مصرفی (KW) 0/8

ب) برق مورد نیاز تاسیسات
توان برق مورد نیاز تاسیسات مقادیر قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص نمی دهد و عمدتا شامل توزیع و چرخش سوخت و مایعات در تاسیسات گرمایش واحد می باشد كه جمعا 5/0 كیلووات برآورد می گردد.
ج) برق روشنایی ساختمانها و محوطه
به منظور برآورد برق موردنیاز ساختمانها تخمینی از مقدار برق برحسب مساحت ساختمانها زده می شود. برای هر متر مربع زیربنای سالن تولید، ساختمانها اداری، رفاهی و خدماتی به طور متوسط 20وات برق در نظر گرفته می شود. همچنین برای هر متر مربع مساحت انبارها و تأسیسات 10 وات منظور می گردد. بنابراین با توجه به مساحت ساختمانها كه به تفضیل در بخش (9-3) به بحث پیرامون آن پرداخته می شود، 7/7 كیلو وات برای روشنایی ساختمانها برق پیش بینی می گردد.
با توجه به تعداد نوبت كاری و ساعات كاركرد واحد، به ازاء هر چراغ پایه بلند جهت روشنایی محوطه، (جمعاً تعداد 4 چراغ مورد نیاز می باشد)، 300 وات برق پیش بینی می گردد.
جدول (6-3) برآورد برق مصرفی واحد
ردیف نام بخش برق مصرفی KW ملاحظات
1 فرآیند تولید 0/8 مطابق بند (الف)
2 تاسیسات و تعمیرگاه 5/0 مطابق بند (ب)
3 ساختمانها 7/7 روشنایی داخل ساختمانها
4 محوطه 2/1 روشنایی فضای باز كارخانه
5 سایر × 6/2 15% بیشتر از حد مورد نیاز جهت مواقع راه اندازی و ضروری
جمع كل برق مورد نیاز واحد 0/20
× اختصاص مقدار 15 درصد از مجموع توان برق مورد نیاز فرایند تولید، تاسیسات، ساختمانها و محوطه به منظور برآورد بیشترین درخواست برق به هنگام راه اندازی یا مواقع دیگر می باشد.
به منظور تأمین برق مورد نیاز، یك انشعاب 20 كیلووات از شبكه سراسری برق درخواست می شود كه هزینه های اشتراك، كنتور، تابلوهای كنترل و سیم كشی داخلی آن در فصل چهارم (محاسبات مالی) مد نظر قرار خواهد گرفت.
د) برق مصرف سالیانه
برق مصرفی سالیانه واحد براساس زمان كار هر یك از بخشهای مصرف كننده برق و توان مورد نیاز این قسمتها محاسبه می شود. مجموع موارد ذیل، برق مصرفی سالیانه واحد را تشكیل می دهد:
I- مصرف برق دستگاهها و تجهیزات اصلی و تأسیسات عمومی به صورت ذیل محاسبه می گردد:
تعداد روز كاری در سال × تعداد نوبت كاری × ساعت مفید كاری × ضریب همزمانی (8/0) × حداكثر توان مورد نیاز مجموع دستگاهها و تجهیزات اصلی و تاسیسات عمومی.
II- مصارف برق جهت روشنایی و سایر وسایل جانبی در كل سطح زیربنای تولیدی (سالنهای تولید، انبارها و تأسیسات) با احتساب ضریب همزمانی به صورت ذیل محاسبه می شود:
تعداد روز كاری در سال × تعداد نوبت كاری × زمان روشنایی × 20 وات × مساحت سالنهای تولید × ضریب همزمانی (7/0)
تعداد روزكاری در سال × تعداد نوبت كاری × زمان روشنایی × 10 وات × مساحت انبارها و تاسیسات × ضریب همزمانی (7/0)
III- برق روشنایی محوطه كه به صورت ذیل محاسبه می گردد:
كل روزهای سال × تعداد چراغ محوطه × 300 وات × دوازده ساعت
IV- برق ساختمانهای اداری، رفاهی و خدماتی به صورت ذیل محاسبه می شود:
تعداد روزكاری در سال × هشت ساعت × 20 وات ×‌ مساحت ساختمانهای اداری، رفاهی و خدماتی × ضریب همزمانی (7/0)
با توجه به فرمولهای فوق و مشخصه های عملكرد واحد و مساحت ساختمانها و محوطه، برق مصرفی سالیانه واحد در مجموع 48 مگاوات ساعت برآورد می گردد. هزینه خرید برق سالیانه واحد در فصل چهارم مورد توجه قرار خواهد گرفت.
4-7-3 تأسیسات آب
با توجه به عدم نیاز فرایند تولید به آب در این واحد، آب مورد نیاز فقط به مصرف آشامیدنی، بهداشتی و نیز آبیاری محوطه خواهد رسید.
آب بهداشتی و آشامیدنی مورد نیاز روزانه واحد براساس مصرف سرانه هر نفر 150 لیتر برآورد می گردد. همچنین جهت تأمین آب موردنیاز برای آبیاری محوطه، به ازاء هر متر مربع فضای سبز 5/1 لیتر در روز منظور می شود. با در نظر گرفتن موارد فوق، آب مصرفی واحد مطابق جدول (7-3) پیش بینی می گردد.
جدول (7-3) برآورد آب روزانه واحد
ردیف نام ایستگاه مورد مصرف حجم آب مصرفی (متر مكعب در روز) ملاحظات
1 آب فرآیند تولید و تأسیسات 0/0 —
2 ساختمانها 4/4 بهداشتی و آشامیدنی
3 محوطه 5/0