مقاله مباني استفاده از کامپيوتر

مقاله مباني استفاده از کامپيوتر

… دانلود …

مقاله مباني استفاده از کامپيوتر دارای 76 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله مباني استفاده از کامپيوتر کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله مباني استفاده از کامپيوتر،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله مباني استفاده از کامپيوتر :

1-1 معرفی ویندوز XP و ویژگی های آن
ویندوز یکی از محبوب ترین سیستمهای عامل موجود در دنیای کامپیوتر است. علت این محبوبیت رابط گرافیکی کاربر (GUI) این سیستم عامل می باشد . ویندوز به کاربران این امکان را میدهد تا فرامین را از طریق کلیک کردن روی آیکون ها اجرا نماید و با برنامه های دلخواه خود را داخل پنجره ها کار و تبادل اطلاعات نمایند .
ویندوز طوری طراحی شده است که سیستم عامل برای شما کار میکند نه شما برای سیستم عامل.
در ویندوز یکسری توابع مستقیم روی Desktop و PC های قابل حمل قرار داده شده است که استفاده از سیستم را سریعتر، آسانتر و مطمئن تر کرده است .
2-1 نحوه شروع و پایان کار ویندوز
چنانچه ویندوز قبلاً روی سیستم شما نصب شده است برای بالا آوردن و شروع کار ویندوز در صورت داشتن Pasword مراحل زیر را طی کنید :
1- کامپیوتر خود را روشن کنید و منتظر بمانید تا ویندوز اجرا شود و کادر پرسشی «اسم رمز» ظاهر شود.
2- با وارد کردن صحیح اسم رمز وارد محیط ویندوز میشوید .
3- ویندوزمحیط کار را همرته با آیکون ها ، نوار کار و منوی شروع نشان می دهد (شکل1-1)
برای خروج از ویندوز و خاموش کردن کامپیوتر خود مراحل زیر را طی کنید :
1- روی کلید start از نوار اصلی صفحه ویندوز کلیک کرده و گزینه Turn off computer را انتخاب کنید .
2- روی گزینه Turn off کلیک کنید تا کامپیوتر خاموش شود .
گزینه های دیگری نیز در پنجره Turn off وجود دارد:
گزینه Standby : برای اینکه سیستم را به حالت انتظار ببریم . این گزینه برای صرفه جویی در مصرف برق بوده و به محض زدن یک کلید صفحه کلید یا حرکت ماوس دوباره سیستم شروع به کار میکند .
گزینه Restart : برای شروع مجدد کامپیوتر بدون پایین آوردن کامل آن است .(شکل2-1(

3-1 آشنایی با محیط کار و مفاهیم اولیه ویندوز
همانطور که در شکل 1-1 مشاهده می کنید قسمت های مهم این صفحه عبارتند از :
• دکمه start : در این صفحه در گوشه سمت چپ پایین دکمه شروع برای فعال کردن منوی start به منظور اجرای برنامه ها، تغییر تنظیمات سیستم ، جستجو در اینترنت و یافتن فایلها ، بروزرسانی سیستم و دستیابی به اطلاعات راهنما استفاده میشود.
• نوار وظیفه ( Taskbar ) :این قسمت نواری است که در قسمت پایین صفحه قرار داشته که از آن برای سازمان دهی برنامه ها و فایلها و همچنین نگه داری عنوان تمام پنجره های فعال استفاده میشود . در سمت راست این نوار اطلاعات مربوط به ساعت ، تاریخ ، ولوم صدا و … نمایش داده شده است .
• Desktop : ناحیه کار اصلی در ویندوز است .
• آیکون : آیکون ها در واقع معرف فایل ها ، پوشه ها ، برنامه ها و سایر موضوعاتی هستند که با آنها سرو کار داریم. بعضی از این آیکونها ، آیکونهای استاندارد ویندوز هستند مثل my computer و بعضی هم به محض نصب نرم افزارهای مختلف ایجاد میشوند .
علاوه بر موارد فوق که در صفحه اصلی ویندوز موجود میباشد می توان به مفاهیم و کلمات کلیدی ویندوز هم اشاره کرد :
• کلیک کردن : فشردن کلید سمت چپ ماوس را گویند .
• دابل کلیک : به فشردن کلید سمت چپ ماوس دو بار متوالی گویند .
• کشیدن و رها کردن Drag and Drop) ) : فشردن کلید سمت چپ ماوس روی یک موضوع و نگه داشتن آن ) (Drag و جابجایی ماوس به محل جدید (Drop) گویند.
• پوشه (Folder) در ویندوز برای سازمان دهی فایل ها از پوشه استفاده می شود.
• میانبر (Shortcut) : برای دسترسی و اجرای آسان برنامه ها میتوان از یک میانبر استفاده کرد .
4-1 توانایی کار با اجزای پنجره ها :
اساسی ترین خاصیت سیستم عامل ویندوز کار کردن با پنجره ها می باشد . شکل (3-1) یک نمونه پنجره و اجزای مهم آن نمایش داده میشود :
• حداقل رسانی یک پنجره (Minimize) : یک دکمه در گوشه سمت راست بالای پنجره بوده که در صورت کلیک کردن روی آن پنجره از روی صفحه نمایش نا پدید میشود ولی برنامه به اجرای خود ادامه خواهد داد . در صورتی که روی دکمه ای که با نام پنجره روی نوار وظیفه ویندوز مشخص شده کلیک کنیم پنجره دوباره به وضعیت قبلی بر می گردد .
• حد اکثر رسانی یک پنجره (Maximize) : یک دکمه در گوشه سمت راست بالای پنجره بوده که در صورت کلیک کردن روی آن پنجره به اندازه کل صفحه نمایش بزرگ می کند.
• تغییر اندازه یک پنجره (size) : اگر بخواهیم پنجره را به اندازه دلخواه کوچک یا بزرگ کنیم کافی است ، روی یکی از حاشیه های پنجره کلیک کرده و آن را در جهت دلخواه حرکت دهیم ، اگر بخواهیم اندازه پنجره را در جهت افقی و عمود به طور همزمان تغییر دهیم روی یکی از چهار گوشه پنجره کلیک کرده وDrag میکنیم .عمل فوق علاوه بر این توسط گزینهsize کادر کنترل نیز انجام پذیر میباشد .
• بستن یک پنجره فعال (close) : یک دکمه در سمت راست بالای پنجره بوده که در صورت کلیک کردن روی آن پنجره را می بندد .
• جابجایی با انتقال یک پنجره (Move) : در ویندوز امکان جابجایی پنجره ها وجود دارد . به این روش می توان پنجره ها را به هر ترکیب دلخواه کنار هم قرار داد . برای جابجایی یک پنجره کافی است روی نوار عنوان آن کلیک کرده و در جهت دلخواه آن را Drag کرده و در محل دلخواه کلید ماوس را رها میکنیم . گزینه Move از منوی کنترل این کار را نیز انجام میدهد .

نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها.