مقاله تأملي بر عوامل هويت بخش فضاهاي شهري گذشته، حرکتي به سوي تداوم هويت در شهرها در گذر زمان (مطالعه موردي: ميدان خان يزد)

 مقاله تأملي بر عوامل هويت بخش فضاهاي شهري گذشته، حرکتي به سوي تداوم هويت در شهرها در گذر زمان (مطالعه موردي: ميدان خان يزد)

… دانلود …

مقاله تأملي بر عوامل هويت بخش فضاهاي شهري گذشته، حرکتي به سوي تداوم هويت در شهرها در گذر زمان (مطالعه موردي: ميدان خان يزد) دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله تأملي بر عوامل هويت بخش فضاهاي شهري گذشته، حرکتي به سوي تداوم هويت در شهرها در گذر زمان (مطالعه موردي: ميدان خان يزد) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله تأملي بر عوامل هويت بخش فضاهاي شهري گذشته، حرکتي به سوي تداوم هويت در شهرها در گذر زمان (مطالعه موردي: ميدان خان يزد)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله تأملي بر عوامل هويت بخش فضاهاي شهري گذشته، حرکتي به سوي تداوم هويت در شهرها در گذر زمان (مطالعه موردي: ميدان خان يزد) :

سال انتشار: 1392
محل انتشار: اولین همایش ملی شهرسازی و معماری در گذر زمان
تعداد صفحات: 26
نویسنده(ها):
فاطمه دهقان – دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تفت، گروه شهرسازی، تفت، ایران
مرجان منتظری – دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تفت، گروه شهرسازی، تفت، ایران

چکیده:
هویت به منزله انطباق عینیت با تصویرذهنی، از نیازهای روانی انسان و پیش نیاز زندگی جمعی بالنده است و فضاهای شهری به عنوان زمینه احراز هویت و تعاملات اجتماعی، نقش برجسته ای در بازنمود هویت شهر دارند. امروزه، در فضاهای شهری ایران به واسطه تغییر عینیت ناشی از پیشرفت تکنولوژی و الگوبرداری های ناشیانه و دگرگونی تصویرذهنی ناشی از هجوم اطلاعات و;، تشابه جایگزین هویت ایرانی- اسلامی شده و این همانی با فضا را کاهش داده که تداوم آن، بحران هویت و کاهش حس تعلق شهروندان را درپی دارد. مقاله حاضر سعی دارد نقش فضاهای شهری را در ارتقاء هویت جوامع آشکار ساخته، با بررسی عوامل و عناصر هویت بخش فضاهای شهری بطورعام و میدان خان یزد بطورخاص-شاخص هویتی شهر ایرانی- با استفاده از روش های توصیفی، تحلیل محتوا و تکنیک مشاهده، راهبردهایی جهت تضمین و تداوم هویت ارائه دهد. اهم یافته های مقاله نشان می دهد که طراحان شهری نقش بسزایی در بازتولید و تداوم هویت ایرانی-اسلامی در شهر دارند. به گونه ای که هویت از طریق مداخله در فرم، عملکرد و معنای فضاهای شهری جهت یادآوری معانی آشنا و به تبع آن مداخله در تصویرذهنی مردم در گستره ای از وضوح تا رمزآلودی، بسته به ویژگی بستر احراز می گردد. به این ترتیب، با انطباق نسبی عینیت فضا با ذهنیت، هویت مکانی و جمعی و احساس تعلق شهروندان و با تداوم فرآیند انطباق، تداوم هویت حاصل می شود.

نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها.