مقاله در مورد نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي

مقاله در مورد نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي

… دانلود …

مقاله در مورد نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي دارای 69 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله در مورد نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله در مورد نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله در مورد نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي :

– مقدمه

صنعت نرم‌افزاری در جهان و ایران صنعتی است نو و نسبتاً جدید. با این وجود در طی عمر بسیار كوتاه، این صنعت تحولات وسیع، عمیق و شگرفی را شاهد بوده است. مهم‌ترین این نوع تحولات را می‌توان موارد زیر دانست:

رشد شدید و قابل توجه در درآمد بخش
تاثیر آن بر سایر صنایع (امروز نرم‌افزار را می‌توان یكی از انواع صنایع مادر یا پایه‌ای دانست)
تحول عمیق در فناوری‌های مربوط به آن
تحول در فرآیندهای آن و تبدیل آن‌ها از فرآیندهای تجربی به فرآیندهای مهندسی
گسترش و تنوع بی‌سابقه در فرآورده‌ها و خدمات

مجموعه فوق باعث می‌شود كه هر كشور دنیا برای رشد و توسعه صنعت نرم‌افزار خود برنامه‌ریزی‌های فراوانی بنماید اما از طرف دیگر، تجربه نشان می‌دهد كه چنان چه بدون برنامه‌ریزی درست اقدام به ورود به این عرصه شود، نتیجه مطلوب ممكن است بدست نیاید. بنابراین بسیار مهم است كه بدانیم در كدام عرصه‌ها، چگونه و با چه مجموعه فرآورده‌ها و خدماتی باید وارد شد.

گزارش حاضر برای پاسخ‌گویی به همین مسئله آماده شده است. این گزارش (كه اولین گزارش از مجموعه گزارشاتی از این دست است) ابتدا به بررسی وضعیت بازار جهانی می‌پردازد و سپس تخمینی از حجم بازار داخلی را بدست می‌دهد.

2-1 Data Base Management System

نرم‌افزار پایگاه داده‌ها Data Base، مجموعه‌ای است كه داده های ذخیره شده به صورت منطقاً مجتمع و به هم مرتبط و حتی الامكان فاقد افزونگی را كه مورد استفاده چند كاربر از یك محیط عملیاتی است به صورت هم زمان و اشتراكی تحت مدیریت یك سیستم كنترل متمركز DBMS قرار می‌دهد. پس DBMS نرم‌افزاری است كه به كاربر امكان می‌دهد كه پایگاه داده خود را تعریف و بر روی آن عملیات انجام دهد و بر روی آن تا حدی كنترل داشته باشد.

در سال 1999 DBMS(مدیریت سیستم پایگاه داده‌ها) از یك رشد 18درصدی برخورداربوده است. درآمد بازار نرم‌افزار DBMS در سال 2000 حدود 8/8 میلیارد دلار برآورد شده است كه نسبت به سال 1999، 10 درصد رشد داشته است. در سال 2000 Object DBMS و DBMS Pre-Relational که شامل HDBMS و NDBMS یك رشد منفی داشته و در مقابل DBMS Relational یك رشد 15% داشته است. در حقیقت DBMS‌R 80% از كل بازار DBMS را به خود اختصاص داده است .

در جدول زیر درآمد بازار نرم‌افزار DBMSتا سال 2005 پیش‌بینی شده است.

2005 2004 2003 2002 2001 2000
90/12744 10/11897 90/11065 70/10161 60/9375 40/8787 درآمد درجهان
• درآمد برحسب میلیون دلارمحاسبه گردیده است .

سهم بازار شركت‌ها
1999 2000
4/31% 8/33% Oracle
9/29% 1/30% IBM
1/13% 9/14% Microsoft
3/3% 2/3% Sybase
0/5% 0/3% Informix
3/17% 15% Other
نمودار بالا سهم درآمد شركتهای بزرگ تولیدكننده نرم‌افزارهای Data Base Management System را از بازار این دسته از نرم‌افزارها ارائه می‌كند.

http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_771791,00.html
http://www.bccresearch.com/

2-2 XML , Virtual DBMS

( eXtensible Markup Language ) XML در سال‌های اخیر به عنوان استاندارد جدیدی برای بیان داده و رد و بدل كردن آن در اینترنت به كار می‌رود. XML محتوی اطلاعاتی را از فرمت نمایشی آن جدا می كند.

بازار XML و Virtual DBMS در سال 2000 از یك رشد 7/66% برخوردار بوده است. یعنی از مقدار 10 میلیون دلار در سال 1999 به 77 میلیون دلار در سال 2000 رسیده است. جدول زیر نشان‌گر درآمد بازار , XML Virtual DBMS از سال 1998 تا 2000 توسط فروشندگان آنها می باشد.

مطالعات انجام شده از سال 2001 تا 2004 بر روی درآمد XML نشان می دهد كه در سال 2004 ، 25/1 میلیارد دلار درآمد خواهد داشت و این رشد بیان‌گر نیاز به XML در بازار IT می‌باشد.

اگر وضعیت بازار را بر حسب موقعیت جغرافیایی نیز بسنجیم در سال 2000 اروپای غربی رشد درآمد آن بالغ بر 34 میلیون دلار بوده كه 2/44% از سهم بازار را به خود اختصاص داده است و آمریكای شمالی با رشد درآمد كمتر از 34 میلیون دلار، %6/43 از سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

نمودار زیر درآمد حاصل از , XML Virtual DBMS را با توجه به محیط سیستم عامل نشان می دهد. ( درسال 2000 )

بازار , XML Virtual DBMS نقش مهمی را در موفقیت enterprise information management ایفا نموده است به طوریكه پیش‌بینی می شود كه EIM در بین سال‌های 2000 تا 2005 با نرخ رشد سالیانه 85% پیش رود.

نمودارهای زیر درآمد و سود حاصل از , XML Virtual DBMS را با توجه به منطقه و محیط سیستم عامل نشان می دهد . ( در بین سال‌های 2000 تا 2005 )

http://www.idc.com

2-3 Data Management System

مدیریت كلیه داده‌ها و اطّلاعات دریك سازمان كه شامل آنالیز، رده‌بندی و نگه‌داری از داده‌ها و ارتباطات آنها و بهره‌برداری و گسترش DB (پایگاه داده‌ها) که شامل توسعه مدل های داده و دیكشنری داده‌ها و بهینه‌سازی سیستم‌های كاربردی و رعایت استانداردها برای تعریف داده ها و روش‌هایی كه مردم بتوانند آنها را درك كرده و از آنها استفاده كنند.

سرمایه‌گذاری در زمینه راه حل های مناسب مدیریت داده ها Data Management solution در صنایع تولیدی و صنایع پردازشی رشد خیلی سریع‌تری نسبت به بازار مدیریت داده‌ها در این چند سال داشته است. رشد سرمایه گذاری در پیدا كردن راه حل های مناسب مدیریت داده‌ها 17% درسال افزایش یافته است.

نفوذ داده به واسطه مدیریت محتوی و مستندات ( Document /content Management )
و مدیریت داده محصولات (PDM) برای بهبود سرمایه‌گذاری و تشکیلات اقتصادیِ کارا بسیار مفید خواهد بود.

رشد در سرمایه‌گذاری Data Management Solution ( راه حل های مناسب مدیریت داده ) باعث بهبود در ركورد اقتصادی می شود هر چند كه بیش‌تر این رشد متعلق به بازار مدیریت داده محصولات می‌باشد.

شرکت Daratechپیش‌بینی می‌کند که تا سال 2007 سرمایه‌گذاری کاربران در این زمینه %35 افزایش خواهد داشت.

روند این رشد در برنامه‌ریزی اولیه استراتژیك صنایع تولیدی و پردازشی، باعث یك‌پارچه كردن طراحی و مهندسی و همچنین تولیدات سریع‌تر و پردازش مدیریت چرخه حیاتLifecycle process و ارتباط فعال بین مشتری و تهیه كننده می شود.

نمودار زیر بیانگر این موضوع می‌باشد .

www.daratech.com

3-1 Operating system

نرم‌افزار سیستم عامل اصلی‌ترین و مهم‌ترین نرم‌افزاردر كامپیوتر می‌باشد كه وظیفه كنترل و تخصیص منابع(Memory space – File storage – I/O device – Cpu time) بر عهده دارد و ارتباط بین سخت‌افزار وكاربر و برنامه‌های كاربردی را ایجاد می‌كند .

دریك تقسیم بندی كه شركت ارتباطات بازرگانیBusiness communication co) (انجام داده است‌سومین بخش از بازار نرم افزار از لحاظ گستردگی و فراگیری ، بخش Embedded است كه شامل موارد زیر می باشد :

1 Embedded
2. Critical
3. Real time application

طبق بررسی های انجام شده پیش بینی می شود كه بخش فوق در دوره زمانی5 ساله ( از 1999 تا 2004) رشد متوسط سالانه ای معادل 24% خواهد داشت .

بر طبق آمار و اخبار منتشره از Cyber atlas در نیمه اول سال 2001 میزان افزایش فروش نرم‌افزار ( سیستم عامل ) MS Windows Me ، 9/25% بوده است .

در حالی كه درآمد سیستم عامل Linux در همین دوره 40% كاهش داشته اما درآمد سیسستم عامل Windows ، 5/31% افزایش نشان می دهد . در این گزارش گفته شده كه انتشار OSX در این مدت میزان فروش سیستم عامل Apple Computer ( كامپیوترهای اپل ) را 20% افزایش داده است .

http: //buscom . com / editors / presser cleanse, html
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,1323,1301_856591,00.html

3-2 Infrastructure software

طبق یك تحلیل آماری كه شركت Gartnerانجام داده بازار جهانی نرم افزارهای زیر بنایی (Infrastructure software) در سال 2000، 3% كاهش داشته و پیش بینی می شود كه در سال 2002 ، با 6% و در سال 2003 ، با 8% افزایش روبرو خواهد شد و احتمالا” این روند رشد برای سالهای بعد ادامه خواهد یافت .

در یك تحلیل ، درآمد نرم افزارهای زیربنایی ( System Infrastructure ) در سال 2001 از پیش بینی قبلی 4/8% به 8/4% تقلیل پیدا كرده و در سال 2002 نیز نرخ رشد ، 8/11 درصد خواهد بود كه 2/1% از پیش بینی قبلی كمتر می باشد .

در منطقه Asia pacific به جز ژاپن ، شركت IBM با درآمد 4/556 میلیون دلار كه حدود10 درصد كل فروش بوده حائز رتبه دوم شده و عمده درآمد خود را دربخشهای زیر بدست آورده است .

1 Application tools software
2. System infrastructure

در طی یك پیش بینی كه شركتIDC انجام داده است . در سال 2004 صنایع زیر ساختی شامل Telecommunication (ارتباط از راه‌دور ) . Broadcast Communication (ارتباط ماهواره‌ای ) ‌ Transportation (انتقالات ) و Utilities ( ابزارهای كمكی ) مبلغ 9/1 میلیارد دلار از درآمد CRM و یا 6/24% از بازار را در اختیار خواهد داشت .

http://www4. Gartner. Com.
http://www.internet.com
www. Idc. Com/getdos.jhtml confainersol= Pr 503
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,1323,1301_856591,00.html

4-1 نرم افزارهای ضد ویروس (Anti viruses)

نرم افزارهای ضد ویروس در حال حاضر یکی از پر فروش‌ترین نرم‌افزارهای امنیتی می‌باشد. این نرم‌افزارها روند رشد بسیار سریعی همراه با گسترش تکنولوژی اینترنت داشته‌‌اند. از نرم‌افزارهای ضد ویروس برای مقابله با نفوذکنندگان اینترنتی (Hackers)

و هم‌چنین ویروس‌ها استفاده می‌‌شود .

ایمن‌سازی محیط‌های نرم‌افزاری کاربردی و پایگاه داده‌ها برای کاربران در محیط شبکه و مقابله با ویروس‌ها و خارج کردن فایل‌های آلوده یا پاک‌سازی ویروس‌ها از عمده عملیات این نرم‌افزارها می‌باشد که با شناسایی کدهای ویروس انجام می‌پذیرد .

نرم‌افزارهای ضد‌ویروس در حال حاضر به 3 گروه عمده تقسیم می‌گردند :
1- نرم‌افزارهای تحت اینترنت (Internet Gateways)
2- نرم‌افزارهای تحت شبکه (Server Based )
3- نرم‌افزارهای Desktop

نرم‌افزارهای تحت اینترنت (Internet Gateways) :

استفاده از نرم‌افزارهای ضدویروسی در محیط اینترنت هم اکنون روند رشد سریعی دارد. بازار این نرم افزارها از طریق خروجی‌های اینترنت با فراگیر شدن تکنولوژی اینترنت رو به گسترش است. هم‌اکنون سهم بازار جهانی ‌نرم‌افزارهای ضد‌ویروس63% از طریق خروجی‌های اینترنت (Internet Gateways) و 31% از طریق بازارهای نرم‌افزار می‌باشد. با گسترش تکنولوژی اینترنت هم اکنون خرید نرم‌افزارهای ضد‌ویروس از طریق خروجی‌های اینترنت سهم بزرگی از بازار فروش نرم‌افزارهای امنیتی را داراست که طبق گزارش یکی از شرکت‌های بزرگ تولید کننده این نرم‌افزارها(TrendMicro) 63% سهم بازار خود را از این طریق ( نرم‌افزارهای تحت اینترنت ) به‌دست‌آورده است.

نرم‌افزارهای تحت شبکه (Server Based) :

این دسته از نرم‌افزارهای ضدویروس در شبکه‌های محلی (LAN) و شبکه‌های وسیع‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند . این نرم‌افزارها در سرویس‌گیرنده‌ها و سرویس‌دهنده‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این حال فروش Server Based Antivirus با بالاترین نرخ رشد و افزایش 45% از 366 میلیون دلار به 247/1 میلیارد دلار از سال 2000 تا 2005 پیش‌بینی شده است .

نرم‌افزارهای Desktop :

نرم‌افرارهای ضد ویروس Desktop از آلوده شدن کامپیوترهایی که از طریق دستگاه‌های ورودی خود در معرض ویروس‌ها می‌باشند، جلوگیری می‌کند. با گسترش تکنولوژی اینترنت و اینترانت ، استفاده از این نرم‌افزارها و بازار آن کاهش می‌یابد.

طبق گزارش ID

C (International Data Corporation) فروش نرم‌افزارهای ضد‌ویروس Desktop با روند کاهش 4% از سال 2000 تا 2005 روبرو می‌گردد .

IDC گزارش می‌دهد Server Based Antivirus و Internet Gateways حدود 70% سهم بازار فروش نرم‌افزارهای ضد ویروس را در سال 2005به خود اختصاص خواهد داد.

از جمله تولید کنندگان مطرح نرم‌افزارهای ضد ویروس شرکت Trend Micro ، McAffe و Symantec می‌باشند . شرکت McAffe 29% سهم بازار نرم‌افزارهای ضد ویروس را داراست .

http://www.trendmicro.co.uk
http://www.trendmicro.co.uk
http://www.trendmicro.co.uk
http://www.symantec.com
http://www.mcafeeasap.com

4-2 نرم‌افزارهای امنیتی (Security Software) :

نرم‌افزارهای امنیتی سهم گسترده‌ای از بازار تولید نرم افزار را در سطح جهان داراست. استفاده از این نرم‌افزار برای کاربران اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری به ویژه شبکه‌های متصل به پایگاه‌ داده‌ها الزامی است .

نرم‌افزارهای امنیتی مانند فایروال‌ها firewall )‌ ( با کنترل ورود و خروج اطلاعات از سرویس دهنده‌ها و سرویس‌گیرنده‌ها و هم‌چنین کنترل ارتباطات شبکه (Sessions) و نظارت بر پورت‌ها (Ports) با مسدود کردن پورت‌های استفاده شونده توسط هکرها ، روند موثری در ایجاد محیط‌ امن برای کاربران شبکه را فراهم کرده است .

فایروال‌ها بیش‌ترین نرخ رشد(در حدود 42%) را در بین نرم‌افزارهای امنیتی داشته است .IDC پیش بینی می‌كند ، درآمد نرم‌افزارهای امنیتی از کمتر از 4 میلیارد دلار در سال 1999 به بیش از 11 میلیارد دلار در سال 2004 صعود خواهد داشت .

نرم‌ افزارهای امنیتی 3A که شامل) Authentication,Autorization,Administration ( می‌باشد ، بیشترین سهم بازارنرم‌افزارهای امنیتی را با 2/1 میلیارد دلار درآمد داشته است .

طبق گزارش IDC ، 3A بالاترین افزایش نرخ رشد را در بین نرم‌افزارهای امنیتی‌خواهد‌ داشت. در آمد 3A با افزایش 28% نرخ ترکیبی رشد سالیانه (‍CAGR ) از 2000 تا 2005 پیش‌بینی شده است ، كه این مقدار به بیش از 5/9 میلیارد دلار تقریباً 67% سهم بازار در سال 2005 خواهد رسید.

در حال‌حاضر آمریكای شمالی تولید کننده بیش از 66% نرم‌افزارهای امنیتی می‌باشد و آمریكای شمالی و اروپای غربی در كل84% از بازار فروش نرم افزارهای امنیتی را داراست. آمریكای شمالی بیش از نیمی از در‌آمد بازار جهانی نرم‌افزارهای امنیتی را در سال 2005 (حدود 52% ) را به خود اختصاص خواهد داد. فروش نرم‌افزارهای امنیتی در منطقهً Asia-Pacific نیز رشد بسیار سریعی دارد و درآمد آن با نرخ ترکیبی رشد سالیانه 32% CAGR از سال 2000‌ تا 2005 پیش‌بینی گردیده است . شركت IBM رتبه اول در نرم‌افزارهای امنیتی 3A را در PacificََAsia- داراست .

گزارش IDC حاکی است فایـروال‌ها (Firewall) ،Encryption Software و نرم‌افزارهای A3 Authentication ) ، Authorization، (Administration رشد بیش از 25% را در سال 2005 خواهند داشت .

گزارش جامعIDC حاکیست درآمد نرم‌افزارهای امنیتی با افزایش 33% درحدود 5/1 میلیارد دلار در سال 2000 بوده‌است و درآمد آن بیش از 14 میلیارد دلار با CAGR 23% ازسال 2000 تا 2005 پیش‌بینی شده است . انتظار می‌رود فروش نرم‌افزارهای امنیتی در سال 2002 به 3/4 میلیارد دلار برسد كه 18% افزایش از 6/3 میلیارد دلار در سال 2001 را داشته است .

پیش‌بینی درآمدنرم‌افزارهای امنیتی در سراسرجهان (میلیون دلار)

2000 2001 2002 2003 2004 2005
3,27650 3,67320 4,33550 5,01230 5,63690 6,15460

http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_489891,00.html
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_876241,00.html
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article/0,,1301_969961,00.html
http://gartner11.gartnerweb.com

5- Business Software

Business Software دسته‌ای از نرم افزارها كه توانایی انجام كلیه امور مربوط به فعالیتها ی یك شركت را دارا می باشند.

5-1 Finance Software

نرخ رشد و سودآوری نرم‌افزارهای مالی در نیمه نخست سال 2001 بالای 5/12% بوده است همچنین فروش سالانه و فروش دلاری نرم‌افزارهای مالی در همین دوره 2/16% بوده است كه سریع ترین نرخ رشد را در بازار نرم‌افزار در طول سال 2001 داشته است.

در بخش نرم‌افزارهای مالی ، نرم‌افزارهای مالیاتی با 19% بیشترین تعداد فروش را دارا بودند . در مجموع پیش‌بینی می شود حوزه چند نرم‌افزار از جمله نرم‌افزار تجاری دارای متوسط نرخ رشد سالیانه حدود 25% از سال 1999 تا 2004 را دارا خواهند بود.

سود حاصل از ابزارهای هوشمند در حال افزایش است، نرخ رشد سالیانه برابر 27% می‌باشد یعنی از مقدار 306 میلیارد دلار ر سال 2001 به مقدار 1109 میلیارد دلار در سال 2005 خواهد رسید.
نرخ رشد و سودآوری ، فروش سالیانه و فروش دلاری نرم‌افزارهای تجاری در نیمه اول سال 2001 به ترتیب در حدود 7/7% و 5/12% می‌باشد.

5-2 Office,Word processing

در دسته بندی بازار نرم‌افزارچین در سال 1999 wps97 ( پردازشگر Word به زبان چینی وOffice 2000, wps 2000 در مجموع 15% از مجموع بازار را به خود اختصاص می‌دهد همچنین در همین بازار نرم‌افزار Translation و نرم افزار antivirws ، Office و Word processing 13% از بازار را در بر می‌گیرد..
از سال 1999 به بعد بازار نرم‌افزار تجاری در كشور آلمان 5/11% رشد داشته و در سال 2000 به میزان 6/3 میلیارد مارك ( 7/1 میلیارد دلار ) رسیده است این رشد در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف نرم‌افزاربود كه فروش نرم‌افزار Word-processing بزرگترین و بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و بیش از 37% كل فروش بازار نرم‌افزار را شامل می شود ( 3/1 میلیارد مارك ) در بین شركت‌هایی كه در بازار نرم‌افزار آلمان فعالیت دارند شركت مایكروسافت با 68% سهم فروش بالاترین رتبه را در بین شركت‌ها داراست و نرم‌افزار Word شركت فوق در كنار نرم‌افزارهای Excel و Access پیشتاز سایر نرم‌افزارها می‌باشد.

با توجه به تحقیق به عمل آمده در بازار آلمان میانگین رشد سالیانه شركت مایكروسافت تقریباً 25% می‌باشد كه در كنار سهم بالای بازار فروش، شركت مایكروسافت را تبدیل به فروشنده ای انحصاری در بازار نمود.

طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده بین سالهای 2005-2000 فروش تا میزان 6/16% افزایش یافته و به ارزش تقریبی 2/4میلیارد مارك ( 2 میلیارد دلار) خواهد رسید در این

مدت حجم فروش سیستمهای تجاری PC افزایش خواهد یافت. همان طور كه روند افزایش فروش نشان می‌دهد نرم‌افزارهای Word-processing بیشترین میان رشد را به خود اختصاص خواهد داد و مطابق با پیش‌بینی 33% از كل فروش نرم‌افزار مربوط به این نرم‌افزار خواهد بود .

http://www.tgc.com/dsstar/01/0619/010619.htm
www.buscom.com
www.majormarketprofiles.com/defaul www.china2thou.com/9905p5.htm http://www.cyberatlas.internet.com/big_picture/applications/article

6-1 Package

طی بررسی‌هایی كه شركت IDC در میزان تاثیرگذاری واقعه 11 سپتامبر بر بازار نرم افزار داشته به این نتیجه رسیده است كه در طی سالهای 2005-2001 نرخ رشد بازار بسته های نرم افزار به جای 12% پیش بینی قبلی به 8/6% رشد دست خواهد یافت و بیش‌ترین كاهش نرخ رشد مربوط به Application development and deployment می باشد كه معادل 7/4% است. ( پیش‌بینی های قبلی 2/15%)

بنا به گزارش شركت ارتباطات تجاری) Business communication co (بزرگترین بخش بازار نرم افزار كه قسمت اعظم بازار را در برگرفته شامل :

1 Software Implementation
2. Design Application

است كه اززیر بخشهای بسته های نرم افزاری هستند و طی بررسی‌های آماری و تحقیقات انجام شده تا سال 2004 نرخ متوسط رشد سالانه 32% را خواهند داشت .

طبق تحقیق IDC ، در منطقه آسیا و اقیانوسیه ، شركت oracle با فروش به مبلغ 408 میلیون دلار كه حدود 7% كل فروش در این منطقه می باشد حائز رتبه سوم بوده است این شركت درآمد خود را بیشتر از بخش نرم افزارهای كاربردی ( ( Application tools software كسب نموده است .

بازار نرم افزار Application كه باید طبق پیش بینی تا سال 2001 ، 7/12% رشد داشته باشد به نرخ رشد 4/9% رسیده است و این روند در سال 2002 نیز ادامه داشته و به جای نرخ رشد پیش بینی شده 6/14% فقط 1/9% رشد خواهد داشت .

هم اكنون نرم افزارهای كاربردی در حدود 50% از بازار فروش نرم افزار را در اختیار دارند . در این میان فروش بسته های نرم افزاری از رشدی 15درصدی برخوردار بوده و انتظار می رود كه دو سوم كد نرم افزارهای كاربردی در سه سال آینده مبتنی بر بسته های نرم افزاری باشند . البته استفاده از بسته های نرم افزاری با خود مشكلاتی از قبیل سازگاری با سایر نرم افزارها و هزینه های زیاد مربوط به ارتقاء را به دنبال دارد . به این دلیل همیشه تقاضا برای نرم افزارهای سفارشی به ویژه در حوزه مالی وجود دارد كه می تواند برای شرکت استفاده کننده تفاوتی از فایده تا ضرر را میان نرم افزار های سفارشی و بسته های نرم افزاری ایجاد كند .
افزایش سریع اتصال به اینترنت مسیر آینده صنعت نرم افزار را تغییر خواهد داد . درحال حاضر12% از نرم افزارها در اینترنت توزیـع شده اند . در حالی كه در سال 2005 این میزان به 66% افزایش می یابد .

بازار بسته های نرم افزاری بین سالهای 2000 الی 2005 نرخ رشد متوسط سالانه ای در حدود 3/17% خواهد داشت . درحالی كه این درصد بین سالهای 1990 الی 1998 حدود 1/15% بوده است .
این پیش بینی به معنی افزایش Business software Establishment از 51 میلیارد دلار در سال 1998 به 148 میلیارد دلار در سال 2005 خواهد بود .

بازار جهانی بسته های نرم افزاری در سال 1998 با 15% رشد نسبت به سال قبل از آن به 140 میلیارد دلار رسید .

ایالات متحده تقریبا”70% بازار را در اختیار دارد . فروش بسته های نرم افزاری كامپیوترهای شخصی در آمریكا تقریبا”30 میلیارد دلار ، نرم افزارهای تجاری 24 میلیارد دلار، محصولات خانگی 5 میلیارد دلاز و نرم افزارهای طراحی شده برای مدارس 800 میلیون دلار است .
فروش بسته های نرم افزاری در دهه نود متوسط نرخ رشد سالیانه 12% را داشته است .

نرم افزارهای Application solution به صورت بسته های نرم افزاری هستند كه به سفارش مشتری جهت مصارف خاص در منازل شخصی یا صنایع و یا انجام عملیات تجاری طراحی می شوند كه شامل زیر بخشهای ذیل می‌باشند :

3-1- مصرف كننده ( Consumer )
3-2- بازرگانی و تجارت (‍commercial )
3-3- فنی ( Technical )

پیش بینی می شده‌است كه درسال 2001 بازار جهانی مجوز نرم افزار(software license ) 6% كاهش داشته باشد . در سال 2002 نیز 1% كاهش خواهد داشت و پس از آن در سال 2003 ، 8% رشد خواهد یافت . همچنین بازار جهانی مجوز نرم افزارهای زیر ساختی (World wide infrastructure software license)در سال 2001 ، 3% كاهش یافته اما با 6% رشد در سال 2002 و 8% رشد در 2003 وضعیت بهتری پیدا خواهد نمود .

طی بررسی‌هایی كه شركت IDC از نرخ رشد بازار داشته است ( 2005-2001 ) نرخ رشد بسته های نرم افزاری به علت واقعه 11 سپتامبر از مقدار پیش بینی شده ، 2/5% كاهش پیدا كرده و به 8/6 % رسیده است .

6-2 The Automated Software Quality Tools

تحلیل و پیش‌بینی بازار نرم‌افزاركنترل كیفیت خودكار) (ASQغیر متمرکز 2005-2001

نرم‌افزارهای کنترل کیفیت خودکار (ASQ) نرم‌افزارهایی‌ هستند که‌ برای آزمایش و تایید عمل‌کرد نرم‌افزارهای كاربردی استفاده می‌شوند. ابزارهای این بخش در مراحل گوناگون فرایند توسعه ، از مراحل اولیه چرخه طراحی تا پیاده‌سازی و نگهداری به کار می‌روند.

ابزارهای ASQ تست سیستم وتست نرم‌افزارها و یا هر دو را پشتیبانی می‌كند . این ابزارها عملكردهایی مانند تست‌های ویژه ، تولید واجرا و تجزیه وتحلیل نتایج را نیز در بر می‌گیرد .

بازار ابزارهای ASQ شامل چندین بازار فرعی است كه شامل کشف خطای هنگام اجرا (run time error)(مثل اشكال حافظه)، آزمون تابع، آزمون بارگزاری(Load)وكارایی و مدیریت تضمین کیفیت می‌شود .

مثالها : محیطهای غیر متمرکز شامل نرم‌افزارهای client/server، مجموعه نرم‌افزارهایERP client/server و طیف کامل نرم‌افزارهای اینترنت، اینترانت، اکسترانت است.

علی‌رغم افزایش مشكلات اقتصادی در اواخر سال 2000 بازار ابزارهای ASQ برای محیطهای غیر متمرکز بر شدت رشد خود افزوده است . رشد چشم‌گیر7/42% در سال 2000 نشان میدهد كه از میزان این رشد در سال 1999 (6/36%)بسیار فراتر بوده است. اگر چه این میزان از پیش‌بینی شركت IDC (2/48%) در سال قبل كمتر می‌باشد .

جدول(1): درآمد نرم‌افزار کنترل کیفیت خودکار (ASQ) در محیطهای غیر متمرکز برحسب فروشنده در سطح جهان، 2000-1998(میلیون دلار)

درصدرشد2000-1999 سهم%سال2000 2000 1999 1998
0/57 8/50 271 173 112 Mercury Interactive Corp.
3/42 9/19 106 74 61 Rational
0/23 6/8 46 37 34 Segue Software
8/38 4/7 40 29 21 Compuware Corp.
2/142 2/4 22 10 1 Empirix
7/116 0/2 10 5 0 RadView Software
1/29 2/1 7 9 11 Cyrano Corp.
3/7 6/0 3 3 2 McCabe & Associates
4/1 5/0 3 3 3 Telcordia Technologies
3/32 5/0 2 4 2 Computer Associates Intl. Inc
5/14 4/0 2 3 3 IBM
0/1 3/0 1 2 2 Hewlett-Packard
8/76 1/0 1 0 0 Telelogic AB
4/46 5/96 4/5 351 250 Subtotal
1/16 5/3 19 22 23 سایر(شرکت‌ها)
7/42 0/100 533 374 274 جمع کل

یك بررسی (براساس منطقه جغرافیایی) نشان می‌دهدكه مصرف کننده اصلی ابزارهای ASQ برای محیط‌های غیر متمرکزمنطقه امریكای شمالی است . در سال 2000، سهم این منطقه ازدرآمد بازار 8/67% بوده است .

شکل (1): سهم درآمد برحسب منطقه 2000

مجموعه: 533 میلیون دلار
حرکت مستمر توسعه نرم افزار در جهت ویندوز 32 بیت، در بازار ASQ غیر متمرکز در سال 2000 کاملاً آشکار بود و به 7/85% در آمد جهانی رسید. Unix تنها سیستم عامل دیگری بود که سهمی 2 رقمی (3/12%) در سال 2000 داشت.

نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها.