مقاله خانه ماشيني است براي زندگي به تعبيري ديگر!

 مقاله خانه ماشيني است براي زندگي به تعبيري ديگر!

… دانلود …

مقاله خانه ماشيني است براي زندگي به تعبيري ديگر! دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله خانه ماشيني است براي زندگي به تعبيري ديگر! کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله خانه ماشيني است براي زندگي به تعبيري ديگر!،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله خانه ماشيني است براي زندگي به تعبيري ديگر! :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: دومین کنفرانس طراحی و معماری داخلی

تعداد صفحات: 8

نویسنده(ها):

نیما ولی‌زاده – کارشناس ارشد معماری – استاد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

چکیده:

این گزارش با یادآوری شعار معروف معماری مدرن توسط لوکوربوزیه: (خانه ماشینی است برای زندگی) و پیرو آن تعابیر منفی متخصصان از این شعار بخاطر ظاهری ابزاری و غیر معنوی از خانه و فضای زیستی، با نگاهی متفاوت به این مقوله نگریسته و تفسیری از رهگذری دیگر را مطرح می‌نماید.
با یادآوری حصول موفقیت صنعت خودرو و کشتی و هواپیما (که مثالهای مورد علاقه لوکوربوزیه بودند) و استقبال و فهم اخیر مردم از ماشین، نتیجه‌گیری جدید چنین مطرح می‌شود که موفقیت بدلیل طراحی موفق یک سیستم یکپارچه و درگیر (و نه مجزا و منفرد و متناقض) می‌باشد. سیستمی که ضمن برخورداری از کارایی از طریق والایی به زیبایی رسیده است و نه از زیبایی به والایی. والایی اینجا به همه اجزا در خدمت یک هدف پویا و روبه تکامل و هماهنگ بودن تعبیر می‌شود. زیبایی با فضامندی مثبت مصداق می‌یابد.
معماری مسکن و داخلی امروز مملو از تناقضاتی است که یکدیگر را تضعیف می‌نمایند. تناقضات اجرایی، تناقضات فرهنگی،‌ زیبایی شناسی، مذهبی و ایدئولوژیک و اقلیمی و;
ضمن پیشنهاد قرار ندادن ماشین به عنوان الگوی طراحی مسکن، پیشنهاد می‌شود سیستم درگیر و هماهنگ ماشین مثال خوبی است در جهت هماهنگ نمودن عوامل متعدد و متنوع و متناقض مطرح در رشته معماری داخلی مسکن امروز.
استراکچر، عوامل جوی و اقلیمی، کارایی، شفافیت، زیبایی، دید و منظر، درون و بیرون، انبوهسازی و غیره همگی مقوله‌های مشترکی هستند که این دو رشته با آن درگیرند اما معماری امروز مسکن/داخلی هنوز به پاسخی صریح و جامع دست نیافته است و این عدم حصول بخاطر نگاه غیر یکپارچه و ناهماهنگ و عوامانه می‌باشد که در نهایت به طرح سیستمی متعالی و والا نمی‌رسد.
ضمن یادآوری تئوری‌های مدرن تئوفان دوزنبرگ و پلان آزاد و مخصوصا پلان فضایی، مثال‌ها، راه‌حل‌ها و انعطاف‌هایی برای هماهنگی متناقض‌ها مطرح می‌شوند و در نهایت به بررسی عوامل زیبایی‌شناسی معماری داخلی می‌پردازد و در این رهگذر زیبایی را نه چسباندنی و نه تزریقی که زیبایی و والایی را محصول یک سیستم هماهنگ و سالم در جهت خلق فضا می‌داند.

نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها.