مقاله درآمدهاي نفتي، اندازه دولت و اصلاح الگوي مصرف در اقتصاد ايران

 مقاله درآمدهاي نفتي، اندازه دولت و اصلاح الگوي مصرف در اقتصاد ايران

… دانلود …

مقاله درآمدهاي نفتي، اندازه دولت و اصلاح الگوي مصرف در اقتصاد ايران دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله درآمدهاي نفتي، اندازه دولت و اصلاح الگوي مصرف در اقتصاد ايران کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله درآمدهاي نفتي، اندازه دولت و اصلاح الگوي مصرف در اقتصاد ايران،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله درآمدهاي نفتي، اندازه دولت و اصلاح الگوي مصرف در اقتصاد ايران :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: همایش ملی تبیین علمی اصلاح الگوی مصرف

تعداد صفحات: 13

نویسنده(ها):

دکتر علیرضا پورفرج – عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه مازندران – مازندران
دکتر یوسف محنت فر – عضو هیئت علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه ساری مازندران

چکیده:

در مقاله حاضر اثر افزایش درآمدهای نفتی بر روی اندازه دولت بررسی گردیده است نتایج نشان دهنده آن است که در سه دهه اخیر رشد اندازه دولت و افزایش حجم دولت ناشی از افزایش درآمدهای نفتی بوده است. وابستگی اقتصادی ایران به درآمدهای نفتی علی‌رغم تلاش‌های زیادی که برای قطع این وابستگی بعمل آمده است هنوز هم ادامه دارد بطوریکه بودجه‌های سالانه نشان می‌دهد که این درآمدها در حقیقت تامین‌کننده بخش زیادی از بودجه جاری و عمرانی کشور می‌باشد.
البته درصد بالای از اعتبارات کشور به بودجه‌های جاری تعلق دارد در بررسی بعمل آمده نشان داده شده که سهم هزینه‌های جای نسبت به تولید ناخالص داخلی (GDP) که شاخصی برای اندازه دولت در اقتصاد ایران تلقی می‌شود بالا بوده و این سهم باید در برنامه چهارم و پنجم توسعه اقتصادی و سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور که یکی از اهداف آن کاهش وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی است مورد توجه جدی مسئولین، اجرایی و اقتصادی کشور قرار گیرد. آنچه که در مقاله حاضر مورد تاکید قرار گرفته آن است که کاهش هزینه‌های جاری دولت بستر مهمی برای اصلاح الگوی مصرف در اقتصاد ایران می‌باشد. از سوی دیگر نسبت درآمدهای مالیاتی به هزینه‌های جاری دولت در طی دوره مورد بررسی به 50 درصد نرسیده است، این مهم در اقتصاد کشور با توجه به افزایش این نوع هزینه‌ها نگران‌کننده می‌باشد.

نوشته شده در دسته‌بندی نشده توسط admin. افزودن پیوند یکتا به علاقمندی‌ها.